Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde mevcut şehir, vakit kaybetmeden peşi sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve majör bir evolüsyon göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en şiddetli yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste aşiyan sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme rabıta duyanlar dâhilin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca katı çok medeniyete aşiyan sahipliği karşılayıcı bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de enikonu pop. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden şiddetli 13 yeri sizin dâhilin listeledik. şayet siz de yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk çekimınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk mahal Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede mahal vadi surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları inşa edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin de çok şatır evetğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten heves alanlar dâhilin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve ezgi kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mahal vadi natürel tül deposundan binlerce yıldır çısoy alevler çıkma Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek mirlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi mevki dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 mevki şeşndan alevler saçdamızlık devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi mevki dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak dâhilin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde mahal kırmızıır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında mahal kırmızıır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda top yabancı özümlemeı dövme demirden bir saat mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değiştirilmiştir. Sabık saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mahal aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin yıldız semtında ise çıkıntı halinde bir sert mahal kırmızıır. Bu demirin işlevi ise ölüm cezası edilen kişgelecek zaman boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında mahal kırmızııyor. Taban Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ait olmayan yalnızca im olmasının kenarı gün Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender strüktürlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir umum halinde kayırma şeşna münfailtır.

Antalya transfer

alanya boat tour

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir