chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak değişik bir kaynağa taşıma fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan gaz yağıın kondanserde soğutulması ile çalışır. Henüz sonrasında genleşme vanasından sabık gaz yağıın tabncı ötürüsı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak maksut sıvının üzerinden ısıyı alır alçrahat basınçta gaz yağı olarak kompresöre hasılat, baştan sıkıştırılır. Çalışma sistemi bu şekilde devam eder.

Chiller sistemi;

Ab soğutmalı chiller
Atmosfer soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi nasıl çalışır sorusuna karşılık iletmek bâtınin soğutma gruplarını ayrı ayrı etüt etmek gerekir.

Atmosfer Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine bakarak gruplandırılır. En kocaman tefrik ise ısı deposunın ne evetğudur. Eğer ısı havaya atılıyorsa keyif kaynaklı soğutma grubu, suya atılıyorsa sutaş kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Atmosfer soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu gaz yağıın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin keyif soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çalışır.

Kompresörde sıkıştırılmış ve güçlü sıcaklıkta gaz yağı halindeki soğutucu rahatışsoy kondansere gönderilir. Fanlar muavenetı ile batarya yüzeyinde keyif rahatışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Ab Soğutmalı Chiller
Ab soğutmalı chiller soğutma sistemleri, keyif soğutmalı chiller çalışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki hamam gaz yağıı sutaş ile soğutur. Gazın soğutulması bâtınin keyif soğutmalı bataryalar yerine sutaş kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değanlayıştiriciler kullanılır.

Chiller nasıl çalışır diyenler bâtınin sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında sutaş kaynağı ihtiyacının olduğunu izhar etmek gerekir. Ab kaynakları; akarsu, yoğunluk, soğutma kulesi veya standart sutaş hattı olur. Ab soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek sahaın sınırlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli fakat sutaş maliyetlerinin sakıt evetğu yerlerde kullanılır.

Ab soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çalışabilme özelliğine sahip evetğu bâtınin soğutma maksut bölgeye en doğru şekilde konumlandırılmak istendiğinde de mefkûre çözüm sağlamlamaktadır. Deniz üstü vesaitının iklimlendirilmesi bâtınin de sutaş soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nasıl çalışır diyenler bâtınin son olarak sutaş soğutmalı chiller sistemlerinin alet hacmini minimize etmiş olduğu bâtınin misil kapasitedeki chiller aletina kıyasla %65 daha ıvır zıvır hacim sağlamış olduğunı izhar etmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çalışma performansındaki yükselme sebebi ile daha sakıt cazibe tüketimi yapar ve güçlü performans sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri ilkin yapmak üzere, besin ve ilaç endüstri, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, soğuk keyif depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her kullanım sahaına münasip chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi nasıl çalışır sorularınıza karşılık aldıysanız üretim merkeziniz ve anlayışletmeniz bâtınin size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden bindi alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir